1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Chainlink Nedir? LINK Ne İşe Yarar?

Chainlink Nedir? LINK Ne İşe Yarar?
2

Chainlink (LINK), kripto para dünyasında en yaygın kullanılan projelerden biri olarak gösterilmektedir. Bu makalemizde kriptoparanedir.net olarak “Chainlink nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Chainlink nedir? Ne işe Yarıyor?

Chainlink, uslu sözleşmelerin dış bilgi kaynaklarına bağlanmasına olanak sunar. Blok zinciri temelli merkeziyetsiz bir oracle ağı olarakta adlandırılmaktadır. Bunlara iç sistemler ve dış bilgi kaynakları, API’lar da dahil olabilir. LINK ise bu ağ üzerinde bulunan oracle hizmetlerine ödeme yapmak için kullanılan bir ERC-20 tokenıdır. LINK’in max talebi 1.000.000.000 tokendır. Değişik bir hayli kripto varlıkların aksi doğrultusunda LINK, dolaşımdaki arzı artıran madencilik veya staking süreçlerine sahip değildir.

Chainlink Nasıl Çalışır?

LINK, uslu sözleşmelere sunulan bilgiyi olası olduğunca emin ve doğru hale getirmek için bir node ağı kullanır. Chainlink node cerrahları, özellikle bilgileri satın almak isteyen kullanıcılara bir maliyet öneriyi sunma yolu olarak LINK stake eder. “Kazanan” öneriye sahip olan node cerrahı, arzda olan uslu sözleşmeye bilgi sunmalıdır. Node cerrahlarına yapılan tüm ödemeler LINK tokenlarla asıllaştırılabilmektedir. Bu yaklaşım sayesinde ise node cerrahlarını tokenları biriktirmeye devam etmeye teşvik etmektedir. Zira fazla tokena sahip olmak, zamanla daha büyük bir bilgi sözleşmelerine ulaşım sağlanması anlamına kazanç. Bir node cerrahı kaidelere uymaz ise, bu cerrahın LINK tokenları elinden alınmaktadır.

Chainlink Nasıl Satın Alınır?

Chainlink ile şu anda harekât yapılan en büyük borsalar; Binance, OKX, CoinTiger, Bybit gibi kripto para borsalarında harekât görmektedir. Öncelikle bu projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, projenin harekât gördüğü borsalardan birinde hesap açma adımlarını uygulamalıdır. Kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak, Chainlink Coin’in listelendiği borsa sekmesine gidin. Dilediğiniz meblağı girerek basitlikle LINK sahibi olabilirsiniz.

LINK’in kendine ait olan yerel bir blok zinciri yoktur. ETH blok zinciri üzerinde bir tokendır. LINK tokenları, MetaMask ve Trust Wallet gibi desteklenen rastgele bir cüzdanda gizleyebilirsiniz.

En güncel haberler için bizi telegram ve twitterdan takip edin.

Yorum Yap